۰۸:۱۵ ۱۳۹۹-۱۲-۱۴

گالری‌گردی در روزهای آخر سال

سرنا_حالا دیگر یک سال از شیوع ویروس کرونا در کشور می‌گذرد و بعد از کش و قوس‌های فراوان نهایتا بسیاری از برنامه‌های هنری به روال سابق خود بازگشته‌اند و گالری‌ها نیز این روزها به شکل جدی‌تری با برگزاری نمایشگاه‌های هنری، به فعالیتشان ادامه می‌دهند.

در این راستا، این گزارش سرنا، مروری دارد بر برخی از نمایشگاه‌هایی که به صورت مجازی و حضوری در این ایام برپا هستند.

*******

حمایت ۵۰ هنرمند از بیماران مبتلا به سرطان

چهارمین نمایشگاه آثار هنرمندان معاصر ایران از روز جمعه (۱۵ اسفندماه) در فرهنگسرای نیاوران و برای حمایت از بیماران مبتلا به سرطان تحت پوشش یک موسسه خیریه افتتاح می‌شود.

۵۰ هنرمند معاصر ایران، با ارائه بیش از ۷۰ اثر در حمایت از بیماران تحت پوشش این موسسه، در کنار بیماران مبتلا به سرطان قرار گرفته‌اند و عواید حاصل از فروش آثارشان را به هزینه های درمان آنها اختصاص می‌دهند.

در این نمایشگاه آثاری از احمد آریـا منش، آذر آل طاها، فریـدون آو، اکـرم ابــوالحـسنی، شرمینـه ابوترابی، محمـد احصـایـی، امیـر اردویی، عبـدی اسبـقی، فـرح اصــولی، سیمیـن اکـرامـی، رضـا بانگیـز، هما بذر افشـان، تـارا بهبـهـانی، طاهـا  بهبـهـانی، علی ترقـی.جاه، وحیـد چمانی، محسن دایی نـبی، بهـرام دبیـری، مصطـفی دشـتی، امیـد خاکبـاز، روح‌اللـه حسیــن زاده، اسماعیـل رشـوند، مجتـبی رمـزی، علی رضـوی، مریم سالـور، علیرضا سعادتمنــد، پیمـان شعـفی، بهـزاد شیـشه‌گـران، دلبــر شهـباز، میر یعقـوب سگ تراش، رضـوان صـادق‌زاده، عیـن‌الدیـن صادق‌زاده، قـدرت‌الله عاقلـی، حمیـد عجـمی، ناصـر عزیـزی، حـدیث علیـپور، حمیدرضا فتـوحی، محمد هادی  فــدوی، مهـرداد فلاح، نیلوفر قادری.نـژاد، خلیـل کویکـی، رضا لاهیـجی، حسیـن محجـوبی، فـرزانه محجـوبی، احمـد محمـدپور، سیـده لیلا موسـوی، میـنا نـادری، علـی نـدایی، گیــزلا وارگاسیـنایی، شهـروز هاشـمی و شهـلا همـایـونی در چهارمین نمایشگاه هنرمندان معاصر به نمایش گذاشته می‌شود.

این نمایشگاه روز جمعه (۱۵ اسفندماه) ساعت ۱۶ در فرهنگسرای نیاوران آغاز به کار می کند و تا ۲۲ اسفندماه ادامه دارد. ساعت بازدید در روزهـای هفتـه ۱۰ تا ۱۸ و در روزهـای تعطیل ۱۴ تا ۱۸ است. 

علاقه‌مندان برای بازدید و خرید آثار می توانند به نشانی فرهنگسرای نیـاوران، خـیـابان پاسداران، مقـابل پارک نیـاوران مراجعه کنند.

 

نمایشگاه گروهی نقاشی و نقاشی خط در سیحون

نمایشگاه گروهی نقاشی، نقاشی‌خط از روز جمعه (۱۵ اسفند ماه) در گالری سیحون افتتاح می‌شود و تا ۲۵ اسفند نیز ادامه دارد. 

در این نمایشگاه آثار هنرمندانی همچون نسرین تقوی، آزاده توحیدی، سعید شافعی، منا عروجی، شادی علیمی و النا قاسمی به نمایش گذاشته می‌شود. 

گالری سیحون در  خیابان وزرا، کوچه چهارم، شماره ۱۱ واقع شده است.

امکان بازدید از این نمایشگاه هر روز از ساعت ۱۱ تا ۱۹ فراهم شده است. مراسم افتتاحیه نیز از ساعت ۱۶ تا ۲۰ است. گالری روزهای یکشنبه، سه‌شنبه و  پنجشنبه تعطیل است. 

 

«ماخولیا» در گالری اعتماد ۱

نمایشگاه انفرادی «ماخولیا» با آثاری از فرزانه عبدلی روز جمعه (۱۵ اسفندماه) در گالری اعتماد ۱ آغاز به کار می‌کند و تا ۲۶ اسفند ماه ادامه دارد. 

در توضیح نمایشگاه «ماخولیا» آمده است: دیدن سایه ی ماخولیا خود سرآغاز التیام و پذیرش فضایی از هم گسسته و اندوه زا بود. تصویر کردن زمین های سوخته رویارویی و تصدیق ناکامی و حسرت و فقدان است. پس از ایستادگی مقابل ماخولیا در واکنش به ویرانگی و زوالی که از سر می گذرد. رو به سوی زندگی، معجزه وار از ذغال و مرده گی، هاله و جوانه بیرون کشیده‌ام. اسطوره آفرینش در تخیل من حتی با سرانگشتان مثله شده باز هم به جنبش درآمده و در پی خلق است رشته‌های مس، حضور اراده و تمایل من است علیه ماتم و ماتم شرط حضور مجسمه هایی است که در تمنای چیزی هستند. معنا انسجاما یا شاید عشق!؟»

گالری اعتماد ۱ در میدان هفت تیر، مفتح جنوبی، بن بست شیرودی پلاک ۲۵ واقع شده است. 

امکان بازدید از این نمایشگاه هر روز به غیر از دوشنبه‌ها از ساعت ۱۲ تا ۲۰ فراهم شده است. افتتاحیه نیز از ساعت ۱۵ تا ۲۰ است. 

 

نمایشگاهی از شمایل‌نگاری و نسخ خطی قرآنی

نمایشگاه شمایل‌نگاری و نسخ خطی «جلوه وجه» در موزه فلسطین فرهنگستان هنر برگزار است.

در نمایشگاه «جلوه وجه» که تا ۲۱ اسفند ماه و مبعث حضرت محمد(ص) ادامه دارد، ۱۱۰ اثر شمایل‌نگاری و نسخ خطی قرآنی از هنرمندانی چون محمد اسماعیل مهدی پور، علی نعمتی‌فر، حسین شوال منش و ... به نمایش گذاشته می‌شود.

مراسم افتتاحیه نمایشگاه با رعایت کلیه پروتکل های بهداشتی روز چهارشنبه (۶ اسفند ماه) از ساعت ۱۶ آغاز به کار کرد و تا ۲۱ اسفندماه همه روزه از ساعت ۱۰ تا ۱۸ و روزهای پنجشنبه از ۱۰ تا ۱۵ امکان بازدید از این نمایشگاه فراهم است.

موزه هنرهای معاصر فلسطین در خیابان ولیعصر(ع)، خیابان بزرگمهر، نبش خیابان برادران شهید مظفر، شماره ۷۴ واقع شده است.

 

۲ نمایشگاه هنری در گالری شیرین

نمایشگاه گروهی مجسمه هنرجویان محمد مردی با عنوان «تضاد» و نمایشگاه گروهی مجسمه و نقاشی با عنوان «رویکردها و گرایش‌ها ۳» تا ۲۲ فرودین ماه ۱۴۰۰ در گالری شیرین ادامه دارند. 

ساعات بازدید از این نمایشگاه جمعه‌ها ساعت ۱۶ تا ۲۰ و شنبه تا پنجشنبه ۱۱ تا ۱۸ فقط با تعیین وقت قبلی اعلام شده است. گالری دوشنبه‌ها تعطیل است.

گالری شیرین در خیابان کریمخان، خیابان سنایی، کوچه سیزدهم، شماره ۵ واقع شده است.

 

«موسیزیوم» در گالری ٱ

نمایشگاه انفرادی چیدمان «موسیزیوم» با آثاری از مازیار مختاری تا ۱۹ اسفند در گالری ٱ برقرار است.

امکان بازدید از این نمایشگاه از یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۲ تا ۲۰ و روزهای جمعه ۱۶ تا ۲۱ فراهم شده است. گالری روزهای شنبه تعطیل است.

گالری اُ در خیابان کریمخان، خیابان سنایی، خیابان شاهین (خدری)، پلاک ۱۸ واقع شده است.

 

«بیرون» در گالری طراحان آزاد

نمایشگاه انفرادی «بیرون» با آثاری از سمیرا اسکندرفر و حامد صحیحی تا ۱۹ اسفندماه در گالری طراحان آزاد ادامه دارد. 

گالری طراحان آزاد در میدان فاطمی، میدان گل‌ها، میدان سلماس واقع شده است.

گالری پنج‌شنبه‌ها تعطیل است. امکان بازدید از این نمایشگاه در سایر روزهای هفته از ساعت ۱۶ تا ۲۰ فراهم شده است.

 

«یادداشت‌ها» در گالری این‌جا

نمایشگاه انفرادی «یادداشتها» با آثاری از حسین شیراحمدی تا ۲۲ اسفندماه در گالری این‌جا برقرار است.

در بخشی از توضیح این نمایشگاه به قلم هنرمند آمده است: «یادداشت‌ها عموماً بد خط هستند. گاهی با عجله ثبت می شوند و گاهی با طمأنینه. جلوه‌ای نمی‌خواهند داشته باشند و در بطن خود بسیار خصوصی می‌نمایند. زیبایی خط‌ها متضمن اهمیت درون‌مایه‌شان نیست. فضای نوشته شدن خاصی را نمی‌طلبند و ضرورتشان فقط و فقط در ثبت شدنشان است. افکار کوچکی هستند که برای راه یافتن به یک کلیت فکری، باید تعداد زیادی از این یادداشت‌ها را دید. حاوی مقداری ذوق و قریحه و میزان زیادی بی‌تفاوتی نسبت به فهم خود هستند. سیال‌اند و بعضاً متناقض می‌نمایند.»

امکان بازدید از این نمایشگاه هر روز از ساعت ۱۳ تا ۱۹ فراهم شده است. گالری روزهای شنبه تعطیل شده است. 

گالری این جا در خیاﺑﺎن کریمخان‌زند، خیابان میرزای‌شیرازی، شماره ۹۵  واقع شده است. 

 

«دلربایی دریا زیر پای ماه» در راه ابریشم

شاهین اسفندیاری هنرمند جوان ایرانی به تازگی چهارمین نمایشگاه انفرادی‌اش را با به تصویر کشیدن ۱۰ عکس و یک ویدئو برای نمایش «دلربایی دریا زیر پای ماه» برگزار است.

داستان جزر و مد حکایت نرمش دلربای دریا در مقایسه با خشکی زمین است که برابر نیروی کشش ماه ایستادگی نمی‌کند و توده‌های آب زیر پای ماه انباشته می‌شوند و «مد» را رقم می‌زنند. هم‌زمان با تشکیل این پدیده رو به ماه، مد دیگری هم آن سوی کره زمین ایجاد می‌شود تا آب‌های آن سو که از ماه به دورند از جو پیش‌آمده عقب بمانند و به تشکیل آب-‌توده کلانی منجر شود. به همین  دلیل روزانه (هر ۲۴ ساعت و ۲.۵ دقیقه) هر نقطه از سطح دریا دو بار دستخوش مد و دو بار دستخوش جذر خواهد بود. پدیده‌ای جذاب که به خلق ۱۰ عکس و یک ویدئو از اسفندیاری در این نمایشگاه منجر شده است.

نمایشگاه «جذر و مد» شاهین اسفندیاری تا ۲۰ اسفند در نمایشگاه راه ابریشم واقع در بلوار کشاورز، بین خیابان وصال و قدس، شماره ۲۱۰، ساختمان تکنو آجر (به جز دوشنبه‌ها و ایام تعطیل) از ساعت ۱۶ تا ۱۹ برپا خواهد بود.

«ارمغان» و «عکاسی مفهومی» در موزه هنرهای معاصر

«ارمغان» و «عکاسی مفهومی» عنوان دو نمایشگاهی هستند که از زمان بازگشایی موزه هنرهای معاصر تهران، در حال برگزاری هستند.

در نمایشگاه «ارمغان»، ۱۳۵ اثر از ۴۲ هنرمند از آثار اهدایی مجموعه منیژه میرعمادی به موزه هنرهای معاصر تهران و ۲۶ اثر از ۱۵ هنرمند از آثار گنجینه موزه نیز که متناسب با نمایشگاه آثار اهدایی مجموعه میرعمادی است، به نمایش گذاشته شده‌اند.

در نمایشگاه «ارمغان» آثاری از ابوالقاسم سعیدی، احمد اسفندیاری، بهجت صدر، پروانه اعتمادی، پرویز تناولی، پرویز کلانتری، جعفر روحبخش، حجت الله شکیبا، حسین زنده‌رودی، حسین کاظمی، حسین محجوبی، رضا بانگیز، رضا مافی، ژازه تباتبایی، سهراب سپهری، شکوه ریاضی، صادق تبریزی، عباس کیارستمی، علی اکبر صادقی، علیرضا گلستانه، علیرضا اسپهبد، غلامحسین نامی، فرامرز پیلارام، فرح اصولی، فریده لاشایی، فریدون آو، قاسم حاجی زاده، کامران کاتوزیان، کورش شیشه گران، گیزلا وارگا سینایی، مارکو گریگوریان، محمد احصایی، محمود جوادی پور، مسعود عربشاهی، منوچهر شیبانی، منوچهر یکتایی، منیژه میرعمادی، مهدی سحابی، مهدی ویشکایی، ناصر اویسی، نصرت الله مسلمیان و رعنا فرنود از مجموعه اهدایی زنده یاد میرعمادی روی دیوار موزه هنرهای معاصر تهران می‌رود.

همچنین نمایشگاه عکس مفهومی گزیده‌ای از گنجینه عکس موزه هنرهای معاصر تهران است که در آن ۱۸ اثر از ۱۳ هنرمند از جمله دنیس اپنهایم، برند و هیلا بکر، گروان الک، گوردون ماتا کلارک، ادوارد روشا، جرج و گیلبرت، جان گروور و ... به نمایش گذاشته می‌شود.

 

برگزاری یک نمایشگاه گروهی عکس، چیدمان و مدیا

نمایشگاه گروهی عکس، چیدمان و میکس مدیا با عنوان «یوتاب» جمعه (٨ اسفند) در گالری شریف افتتاح می‌شود.

این نمایشگاه با حضور هفت هنرمند و نمایش ٢٩ اثر و دو فضای چیدمانی در حال برگزاری است.

«یوتاب» را نازلی عباس پور و سارا ساسانی گردآوری کرده‌اند. هنرمندان این نمایشگاه هم کتایون کرمی، محمود محرومی، بابک کاظمی، هوفر حقیقی، محمود مکتبی، نازلی عباس پور و سارا ساسانی هستند. 

نمایشگاه گروهی «یوتاب» جمعه، ۸ اسفند ماه ساعت ۱۶ افتتاح می‌شود.

این نمایشگاه تا روز چهارشنبه ١٩ اسفندماه ادامه دارد و علاقه‌مندان برای بازدید از این نمایشگاه همه روزه از ساعت ۱۲ الی ۱۸ می‌توانند در محل گالری شریف واقع در میدان قدس، خیابان شریعتی، کوچه ماهروزاده، پلاک ۱۱ حضور پیدا کنند. گالری شریف شنبه‌ها تعطیل است.


منبع: ایسنا

اخبــار مرتبط

نظرات خود را با ما در میان بگذارید


بانک صادرات

اخبار پر بازدیدآخرین اخبار