۲۱:۰۴ ۱۳۹۹-۰۵-۱۰

تیغ سانسور بر گردن سریال آقازاده / مسئولان مربوطه چه پاسخی برای ممیزی آقازاده دارند!؟

قسمت ششم سریال «آقازاده» حدود 15دقیقه حذفی داشته است

 «همچنان درگیر کات‎های دستوری؛ امیدوارم به پخش برسیم. تهیه‌کننده چند قدم تا CCU» این جملات استوری‌ای بود که در صفحه شخصی #امیرشیبان_خاقانی تدوینگر سریال «آقازاده» منتشر شد و در صفحات فیلمبردار، صدابردار و بازیگران اصلی سریال بازنشر شد. آنها که با هشتگ «نه به سانسور» از ممیزی گسترده قسمت ششم سریال، آن هم ساعتی مانده به پخش آن نوشتند.

سریال «آقازاده» که امروز قسمت ششم آن با ساعتی تاخیر در پلتفرم‌های فیلیمو و نماوا به نمایش درآمد، در هفته‌های اخیر به خاطر توجهش به مسائل سیاسی اجتماعی و اشاره‌هایی به برخی پرونده‌های فساد اقتصادی سروصدای بسیاری به پا کرده و برخی سکانس‌های آن به صورت گسترده در فضای مجازی منتشر شده و مورد بحث قرار گرفته است.

شاید همین مساله هم باعث حساسیت‌های بیشتر روی سریال و اعمال ممیزی‌های عجیب برای قسمت‌های جدید آن شده باشد به طوری که طبق شنیده‌ها قسمت ششم سریال «آقازاده» حدود 15دقیقه حذفی داشته است. حذفیاتی که در برخی سکانس‌ها کاملا مشخص و واضح است و نظرات مخاطبان سریال در شبکه های اجتماعی هم از نارضایتی آنها از این سانسور گسترده حکایت دارد.

نکته قابل توجه این است که سریال «آقازاده» در قسمت ششم سفر حامد تهرانی و راضیه به مشهد را روایت می‌کند و سکانس‌های پخش شده در این قسمت بار معنوی زیادی دارد و این مساله که چطور این قسمت مشمول این همه ممیزی شده هم جای سوال دارد.

اما حذفیات قسمت ششم «آقازاده» چه بوده است؟

اکانت رسمی سریال «آقازاده» در توئیتر در پاسخ به سوال یکی از مخاطبانش درباره این موضوع نوشته است: «امروز که با تاخیر به پخش رسیدیم ولی اتفاقا بچه‌های #آقازاده هم متعجبند و باور نمی‌کنند حرف‌هایی درباره #نماز، #ایمان و معنویت و ارادت به امام رضا(ع) حذف بشه.»

این درحالی‌است که در ماههای اخیر سازمان سینمایی به خاطر کیفیت پایین و محتوای نامناسب برخی سریال‌های شبکه نمایش خانگی مورد انتقاد قرار گرفته است و باید دید چطور برخی از مسائل #تابو در برخی از سریال‌های شبکه نمایش خانگی به راحتی مجوز می‌گیرند اما قسمتی از یک سریال که بخش اعظم آن به مسائل معنوی و اعتقادات دینی اشاره دارد گرفتار تیغ تیز سانسور می‌شود. این سوالی است که امیدواریم مسوولان مربوطه به زودی پاسخی برای آن ارائه دهند.

نظارتی که بر محتوای سریال‌های شبکه نمایش خانگی تا جایی رها شده که این روزها شاهد اوج گرفتن بی‌بند و باری، ولنگاری، عشق‌های مثلثی، خیانت و ... در این حیاط خلوتی هستیم که هیچکس متولی نظارت بر آن نیست! در حال حاضر متولی صدور مجوزها و نظارت بر محتوای شبکه نمایش خانگی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که قرار است این وظیفه به ساترا واگذار شود که ظاهرا ارشاد این حیطه را به حیاط خلوتی برای تولید آثار ضد خانواده تبدیل کرده که نظارتی هم بر محتوای آنها نیست که شاهد وفور عشق های مستطیلی و ذوزنقه ای در سریال های این روزهای شبکه نمایش خانگی نظیر دل و همگناه و ... هستیم.

نظرات خود را با ما در میان بگذارید


نظرات کاربران


محمدطه

والله من فکر نمیکنم تو خود کشورهای غربی هم اینطوری که اینا تو دل و هم گناه خانواده و حریم ها رو زیرپا می ذارن و انسانها رو در حد موجوداتی که هیچ قوه ای جز لذت و شهوت براشون اصالت نداره تنزل میدن عمل کنن. هیچ کی به هیچ چیزی پایبند نیست...


سیدحسین

بنام خدا جناب عسگری قیچی دستش است چه ببرد چه نبرد فرقی ندارد کی تلویزیون میلی وفیلم چه خانگی وخصوصی وسینما ایران را نگاه میکنند کل سرگرمی ایرانیان تلویزیون ترک واذربایجان وماهواره شده الله وبرکت الله دلتان به اماراهای اعلامی خودتان خوش باشد الله وبرکت الله واقیعت را می خواهید قبول کنید ویا نکنید واقیعت تاخیر ناپذیر می باشد الله و برکت والله


فاطمه

دین وایمان رو میخوان از مردم بگیرن چون منافع کثیفشون در به انحراف کشیدن جوانان وبه حاشیه بردن مشکلات اصلی کشور میباشد.میخوان با نمایش دادن فیلمهای مبتذلشون مادر رو از خانواده ها حذف بکنن و خانه وخانواده رو از هم بپاشند. خانواده ها که از هم پاشید جامعه هم خود به خود از بین میرود.دقیقا شبیه ماجرای اندلس ولی زهی خیال باطل .جریان نفوذ رو جدی بگیریم.


طاها90&13

باسلام. خوب کاملا طبیعی هستش وهمینطور ک دوست عزیزمون گفتن از دستگاه عریض وطویلی ک داره ازیک کشوربی دین لائیک مدیریت میشه وهیچگونه دخالت ونظارت قابل قبولی ازداخل بهش نیست،انتظار بیش ازین هم نباید داشت. خصوصااگه موضوع فیلم بطور واضح یقه همین آقایون وآقازاده هاشون در داخل وخارج کشوربگیره بلآخره باید یجوری از سرمایه های بادآورده شون محافظت کنن...


هموطن

۱. سریال آقازاده از معدود سریالهای خانگی قابل استفاده برای خانواده هاست. و تنها سریال در این گروه با موضوع جدی و بدردخور است. ۲. بنظر میرسد جریان فرهنگی حاکم بر برخی دستگاه های مجری فرهنگ کشور متاثر از جریاناتی نظیر ۲۰۳۰ و آیرکس و .. هستند. البته لندن نشینی مدیران ارشد سابق این دستگاه ها گواهی بر این مدعاست. که وظیفه مجموعه های نظارتی را جدی تر ایجاب می کند.


ف ج

واقعا حیفه سانسور کنن .البته این واقعییت ها مجود دارند و نمیشود انکار و سانسورش کرد.

اخبار پر بازدیدآخرین اخبار